Pandurii a cedat în Regie

Pandurii Targu Jiu nu a putut scoate un rezultat pozitiv in primul meci oficial al noului sezon. Trupa lui Calin Cojocaru a fost invinsa in deplasarea de la Rapid, scor 2-1.

Gorjenii nu s-au putut baza pe mai mulţi fotbalişti sosiţi în această vară, din cauza problemelor cu legitimările. Grecu, Zlataric, Goma, Castaing, Okeke sau Remacle au fost principalele absenţe din lotul vizitatorilor. De asemenea, Pandurii l-a pierdut în minutul 10 pe Prince Buaben, accidentat.
Rapid a deschis scorul în minutul 28 prin Pănoiu. Primul gol al gorjenilor din actuala stagiune a fost marcat de Velcotă, cu largul concurs al lui Drăghia (33). Gazdele au revenit la conducerea partidei în repriza secundă. Pleşa a provocat un penalty după o intrare imprudentă, iar Hlistei nu a dat greş de la punctul cu var (60).

La finalul partidei, antrenorul Călin Cojocaru şi-a exprimat convingerea că echipa va arăta mult mai bine când toţi fotbaliştii săi vor primi cartea verde.