Şase medalii pentru atletele din Gorj după maratonul timișorean

Atletele din Gorj au cucerit Timișoara. Sportivele din județ s-au întors cu șase medalii de la ,,UVT Liberty Marathon”.

Competiția s-a desfășurat, duminică, în Banat. Gorjeanca Adela Bălțoi s-a impus în proba de senioare. Atleta care reprezintă cluburile ACS Sportul Feroviar și CSM Caransebeș a alergat peste 42 de kilometri în 2h 47’11. Ea a luat aurul și cu echipa. Şi fetele de la CSM Târgu Jiu și CS Pandurii s-au întors acasă cu medalii. Alina Eremia, Andreea Chivoiu și Mihaela Cepoi, pregătite de antrenorii Ion Bură și Ionuț Dragoș Bură, au câștigat titlul de vicecampioane naționale, în proba de maraton pe echipe, la senioare. Cu un personal best (2h 55min 11s), Alina Eremia a cucerit bronzul la individual senioare și va reprezenta România la Campionatul Balcanic de Maraton de la Atena, Grecia. Și Andreea Chivoiu a urcat pe podium. A cucerit argintul și a devenit vicecampioană națională de tineret, acolo unde Mihaela Cepoi a urcat pe ultima treaptă a podiumului.