Pandurii a câștigat derbiul orgoliilor

Pandurii Targu Jiu a spart gheata dupa patru meciuri fara victorie. Succesul mult asteptat a venit intr-un joc al orgoliilor, izbanda fiind obtinuta contra echipei afaceristului gorjean Nicoale Sarcina.

Primii fulgi de zăpadă au adus la Târgu Jiu şi temparaturi foarte scăzute. Condiţiile meteo nu au putut opri însă dorinţa de a câştiga a gazdelor, care s-au impus după un meci încrâncenat scor 2-0.

Spiritele s-au încins înainte de pauză, când un gol al lui Nsiah a fost anulat pe motiv de ofsaid la Tudoran, care se afla pe linia porţii în momentul şutului. Deşi iniţial au validat golul, arbitrii au revenit asupra deciziei după două minute de parlamentări. Gorjenii s-au descătuşat în partea secundă, când Ciobanu şi Pârvulescu au punctat pentru succesul amfitrionilor. La 1-0, oaspeţii au avut două bare, prin Rusu şi Cioiu, iar fundaşul Vasilescu a scos balonul de pe linia porţii.

pandurii gol 2

E o victorie meritată, a declarat antrenorul Pandurilor Adrian Bogoi, care se aştepta la o diferenţă şi mai mare de scor.

Adrian Bogoi, antrenor Pandurii Târgu Jiu

Principalul oaspeţilor, Bogdan Andone, a declarat că meciul a fost unul atractiv pentru spectatori, dar formaţia sa a fost lipsită de şansă.

Bogdan Andone, antrenor Energeticianul

În urma succesului de sâmbătă, gorjenii au egalat la puncte formaţia lui Nicolae Sarcină şi au urcat pe locul 8.