Ne trebuie mai mult! CSM, învinsă și de Sibiu (FOTO)

CSM Targu Jiu ramane fara victorie in ultimele opt runde din Liga Nationala de Baschet. Trupa gorjeana a fost invinsa, duminica, in Sala Sporturilor de catre CSU Sibiu, scor 74-80.

Deși au beneficiat din plin de aportul publicului, gazdele au căzut, din nou, pe final de partidă. Ambele formații au avut perioade bune de joc, dar lipsa concentrării și a clarității în plan ofensiv au condamnat CSM-ul la încă o înfrângere. Cel mai bun marcator al formației noastre a fost Malik Morgan cu 14 puncte, iar singurul jucător gorjean folosit, Octavian Ilie (27, 35 de minute), a izbutit 13 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă. În ciuda unei prestații consistente la panoul advers, Ilie a avut și patru mingi pierdute, ultima cu un minut înainte de final, când CSU avea avantaj de numai două puncte.

Claudiu Alionescu a declarat după partidă că tranziția ofensivă a oaspeților a făcut diferența, iar victoria Sibiului este meritată.

Claudiu Alionescu, antrenor CSM Târgu Jiu

Pivotul american Carl Dylan a debutat la echipa noastră. În primul său meci pentru CSM a reușit 4 puncte în aproape 10 minute.

CSM Târgu Jiu a adunat 17 înfrângeri în campionat. Baschetbaliștii gorjeni au doar 5 succese până acum.

CSM Târgu Jiu – CSU Sibiu 74-80 (23-23, 14-16, 23-17, 14-24)

CSM Târgu Jiu: Carl Dylan 4p, Brandon Sly 12p, KenDarrius Hamilton 10p, Porter Troupe 9p, Ahmed Bashir 10p, Titus Nicoară 2p, Camil Berculescu, Andrei Gheorghe, Malik Morgan 14p, Alex Berca, Mihai Bădiţa, Octavian Ilie 13p. Antrenor principal: Claudiu Alionescu. Antrenor secund: Alexandru Gliga.