Liga 2: Viitorul a cedat la Brașov

Viitorul Târgu Jiu a început cu stângul play-out-ul. Gorjenii au fost învinși sub Tâmpa, de FC Brașov, la capătul unui meci în care au deschis scorul.

Gazdele s-au impus cu 3-1, deși au încasat gol în minutul 24. Claudiu Dragu a înscris cu o lovitură de cap bine plasată. Din păcate pentru oaspeți, “stegarii” au revenit în meci înainte de pauză. A fost un penalty obținut de Milcho Angelov și transformat tot de jucătorul bulgar.

Adi Chică-Roșă i-a executat pe vizitatori în partea secundă. Două goluri ale atacantului advers au făcut ca punctele să rămână la Brașov. Intrat după pauză, acesta a ridiculizat apărarea gorjenilor în minutul 62 și a marcat din nou peste ale două minute.

”Am făcut o primă repriză foarte bună. Nu am dat spații adversarului și am reușit să marcăm. A picat foarte prost pe noi acel penalty, care ne-a demoralizat și chiar nu înțeleg de ce. În repriza secundă am început bine și am avut o ocazie imensă de a înscrie. Apoi am primit foarte ușor cele două goluri. După aceea am jucat haotic. Trebuie să fim mai uniți, asta dacă vrem ceva de la fotbal în acest sezon”, a spus antrenorul Călin Cojocaru.

Următorul meci al Viitorului are loc în compania Unirii Constanța. Partida se joacă pe 1 aprilie, la Târgu Jiu.

FC Brașov – Viitorul Târgu Jiu: 3-1 (1-1)

FC Brașov: Ștefan Dobre – Diallo, Fustar, Tudor Oltean, Sorsa (’67 Lascu) – Vasile Constantin (’46 Adrian Chică-Roșă), Rareș Lazăr, Diogo Izata (’80 Tudor Șaim), Dumbravă – Lambrinoc (’46 Spătaru), Angelov (’80 Mitrov). Antrenor: Dan Alexa.

Viitorul Târgu Jiu: Răzvan Udrea – Răzvan Vulpe, Valeryi Stepanenko (’70 Alexandru Băican), Radu Rogac, Adrian Godja – Alin Țegle, Denis Brînzan, Charles Acolatse (’70 Philippe Nsiah), Alexandru Dulca (’58 Florin Răsdan) – Gabriel Dodoi (’89 Alexandru Gîrbiță), Claudiu Dragu. Antrenor: Călin Cojocaru.