Înfrângere și la Chindia

Pandurii Targu Jiu a ajuns la al patrulea esec consecutiv in Liga 2. Trupa gorjeana nu a putut incurca liderul, la Targoviste, Chindia fiind echipa mai buna dupa cele 90 de minute de joc.

Cu antrenorul Adrian Bogoi în tribună, formaţia gorjeană a fost învinsă de către echipa lui Viorel Moldovan, scor 2-1. Toate golurile au venit în prima repriză.

Liviu Mihai a marcat primul, în minutul 20, după o execuţie de la 20 de metri. Vodă l-a imitat pe jucătorul gazdelor peste numai 10 minute, iar după o acţiune personală reuşită, a trimis un şut pe jos care l-a bătut pe Aioani. Din nefericire, vizitatorii nu au putut intra cu acest rezultat la cabine, trupa lui Viorel Moldovan primind un penalty meritat, transformat de Cherchez exat înainte de pauză. În minutul 64, gorjenii au marcat prin Pîrvulescu, dar reușita mijlocașului a fost anulată de arbitru pe motiv de offside.

Antrenorul gazdelor, Viorel Moldovan, a declarat că se aştepta ca Pandurii să pună probleme liderului, mai ales că trupa gorjeană era în foame de rezultate.

Viorel Moldovan, antrenor Chindia Târgovişte

În schimb, antrenorul Adrian Bogoi a fost mult mai tranşant şi spune că erorile de arbitraj au contribuit la eşecul suferit la Chindia.

Adrian Bogoi, antrenor principal Pandurii

Bogoi a declarat că nu înţelege de ce conducerea echipei nu ia măsuri împotriva arbitrajelor, mai ales că, la Oradea, Luceafărul a învins după un penalti rezultat dintr-un fault în afara careului. Şi Metaloglobus a primit la Târgu Jiu o lovitură de la 11 metri destul uşor.

Pandurii va primi, sâmbătă, vizita Energeticianului. Meciul, unul plin de orgolii, se anunţă foarte încins, iar criza de formă a alb-albaştrilor contribuie la acest lucru.