Înfrângere rușinoasă pentru Pandurii

Pandurii Targu Jiu a rezistat o singura repriza in fata formatiei Turris Oltul. Gorjenii au fost depasiti la toate capitolele de echipa lui Erik Lincar, dupa cum o arata si scorul final, 0-5.
Primul act a fost echilibrat, fără prea mari oportunități de poartă. Din păcate pentru gazde, fostul pandur Albert Voinea a marcat pentru echipa sa înainte de pauză, un gol care avea să-i descătușeze pe vizitatori (42). Voinea a reușit apoi dubla în minutul 58, moment în care echipa lui Călin Cojocaru a picat. Pandurii au încercat în zadar să adopte o formulă mai ofensivă. Turris i-a taxat aproape la fie care atac.
Niţă, cu o dublă, (71, 90+3) şi Blănaru (81) au adus primul succes al trupei din Turnu Măgurele în actualul sezon.
După meci, antrenorul Călin Cojocaru și-a făcut praf elevii și a declarat că nu exclude plecări sau veniri la Pandurii.

Călin Cojocaru, Pandurii Târgu Jiu

Pandurii nu a putut legitima trei fundași în acest meci. Toți ar putea intra titulari în etapa viitoare, după ce Cojocaru și-a desființat defensiva.

După două înfrângeri consecutive, pandurii au o misiune dificilă și în runda următoare, când se deplasează la Concordia Chiajna.