Final 4, venim! Diferența s-a făcut în repriza secundă: “Puteam să mai joc două meciuri!”

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Târgu Jiu s-a calificat în semifinalele Cupei României. Performanța a fost reușită după o revenire spectaculoasă în meciul cu CS Dacia Mioveni, scor 26-21 (10-13).

A fost o nouă seară de neuitat în “Polivalentă”, asta deși gorjencele au avut reale dificultăți în a-și impune jocul în prima repriză. Gazdele au ratat nepermis de mult, chiar și de la lina de 7 metri, iar argeșencele au profitat de aceste aspecte și s-au dus la cinci goluri diferență.
Mai multe soluții în ofensivă au apărut odată cu intrarea centrului Sabine Klimek. Timișoreanca a adus un suflu nou și a marcat patru goluri. A declarat după meci că s-a simțit excelent pe parchet.

Sabine Klimek, CSM Târgu Jiu

Echipele puternice se impun și atunci când prind o zi nefastă, a fost concluzia antrenorului Liviu Andrieș. Nemulțumit de ineficiența ofensivei, dar fericit pentru o calificare istorică, principalul CSM-ului și-a muștruluit elevele la pauză.

Liviu Andrieș, antrenor CSM Târgu Jiu

Alexandra Gavrilă a fost cea mai bună marcatoare a gorjencelor cu șase reușite. CSM București, Gloria Bistrița și Dunărea Brăila sunt celelalte echipe din careul de ași. Turneul Final 4 se dispută la finalul lunii mai.