Etapă bună pentru Pandurii şi Gilortul

Pandurii Târgu Jiu se menţine în cursa de urmărire a liderului CSM Reşiţa. Trupa lui Călin Cojocaru a reuşit a cincea victoria stagională. Succesul a fost obţinut, vineri, pe Stadionul Municipal în faţa echipei Aurul Brad (2-0). Gorjenii nu au impresionat în prima repriză, dar au avut iniţiativa şi ocaziile importante. Aerts a expediat primul şut pe poartă (11), iar Bebeto Lupuleţ a irosit o ocazie mare, cinci minute mai tarziu. Oaspeţii puteau deschide scorul în minutul 29, dar Jorza a ratat incredibil cu poarta goală. În cele din urmă, după o ratare a lui Boateng, Lupuleţ a pus bine capul şi a fructificat centrarea lui Rasoveanu (69). Robert Petre a majorat diferenţa după o acţiune spectaculoasă (79). Pandurii în meciul cu Aurul: Iovicin, Corduneanu (16, Peia) Suently, Savu, Gomes, Afrim (59, Duijker), Aerts, Boateng (82, Stancu) Petre,Lupuleţ (82, Izquiero), Georgescu (59, Rasoveanu).

„Ştiam că întâlnim un adversar dificil pentru noi. Meciurile cu aceste echipe, să zic aşa, de nivel mai mic, sunt foarte grele şi le-am şi spus în vestiar, dacă vrem să ajungem în Liga 2 şi să câştigăm seria, meciurile acestea trebuie să le câştigăm în primul rând şi apoi să ne batem cu cei care ne luptăm la promovare. Nu cred că s-a pus problema învingătorului la acest meci, cu toate că, în prima repriză, dominând clar, le-am oferit posibilitatea să aibă o ocazie pe un contraatac, lucru care nu mi-a plăcut deloc. Victoria ne dă continuitate şi încredere, chiar dacă jocul nu e ceea ce îmi doresc eu, suporterii sau jucătorii. A şi trebuit să schimb de la etapă la etapă din cauza accidentărilor”, a declarat antrenorul Pandurilor, Călin Cojocaru.

După un început sub aşteptări în campionat, şi Gilortul Târgu Cărbuneşti este în revenire de formă. Băieţii lui Mihai Dinu au obţinut al doilea succes consecutiv. Gorjenii s-au impus în meciul de pe teren propriu cu Viitorul Şimian, scor 3-1. Oaspeţii au deschis scorul prin Samuel Zimța (26), dar Bogdan Dănăricu (39, 90) şi Alexandru Avrămescu (90+4 – penalty) au smuls un succes dramatic pentru amfitrioni.

“Cu toate că echipa noastră a scos victoria cu forcepsul, golurile victoriei venind în minutele de final, pe teren am avut parte de un spectacol regizat de băieții noștri, în care oaspeții au contat în prea puține rânduri”, a scris pagina oficială de facebook a formaţiei din Cărbuneşti.

Gilortul în meciul cu Şimian: Popescu – Cuțitoiu, Dolcescu, Gheorghe, Miroiu – Oprișa, Avrămescu (cpt) – Almăjanu (57′ Săulescu), Dănăricu, Stegaru (78′ Gîlcescu) – Filip (78′ Bucur). Rezerve neutilizate: Voinea – Safta, Gîlcescu, Chirică. Antrenor: Mihai Dinu.
Pandurii joacă în runda viitoare la Viitorul Şimian, iar Gilorul merge în Vale pentru duelul cu Jiul Petroşani.