Egal în amicalul cu Craiova

CSM Târgu Jiu a disputat primul amical al verii. Echipa de handbal din Gorj a întâlnit un adversar “tradițional” pentru această perioadă: SCM U Craiova.

Cele două formații au încheiat la egalitate partida de la Târgu-Jiu, 25-25. Craiova a început mai bine meciul, a condus la 4-5 goluri până la jumătatea reprizei, dar gorjencele au preluat controlul primului act, pe care l-au terminat la 15-11. Tot elevele lui Liviu Andrieș au jucat mai bine și după pauză, când au păstrat un avans constant pe tabelă. Cu toate acestea, gazdele au pierdut victoria din mână pe final, când doljencele au recuperat posesia și au înscris la ultima fază a meciului. Acest lucru nu l-a supărat foarte mult pe antrenorul Liviu Andrieș, care a ținut să evidențieze aspectele pozitive din tabăra sa.

Liviu Andrieș, antrenor CSM Târgu Jiu

Angela Pușcaș, convocată la națională, dar și Ana Ciolan, Laura Moldovan și Ira Zinatullina au lipsit din tabăra gazdelor. În schimb, Andreea Mihart a impresionat la debut. A marcat de patru ori și a fost una dintre cele mai bune jucătoare de pe parchet.

Andreea Mihart, CSM Târgu Jiu

Daneza Simone Bohme a terminat meciul cu 6 reușite, secondată de Sabine Klimek, care a punctat de cinci ori.

CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dzhukeva, Elena Marica Bercu, Andreea Chetraru – Alexandra Gavrilă 2g, Florența Ilie 1g, Sabine Klimek 5g, Oana Bucă, Bianca Ștefania Chiriță 1g, Andreea Chiricuță 4g, Mirabela Coteț 2g, Simone Bohme 6g, Andreea Mihart 4g, Sabrina Lazea, Teodora Popescu. Antrenori: Liviu Andrieș – anrenor principal, Andrei Enache – antrennor secund, Gore Albici – antrenor cu portarii, Petre Tocaru – maseur.