Debut cu dreptul pentru Viitorul

Viitorul Târgu Jiu a început sezonul 2024-2025 din liga secundă cu un egal în deplasare. Trupa gorjeană a remizat la Oradea, 0-0, pe terenul echipei FC Bihor.

Cu o echipă mult schimbată față de sezonul precedent, oaspeții s-au apărat exact și au lovit pe contraatac. Fostul pandur Ioan Hora, revenit acasă la Oradea, a avut cea mai mare ocazie a reprizei, dar mingea sa, din lovitură liberă, a lovit transversala(‘13). Patrick Andreaș și Nikola Gavric au fost aproape de gol pentru vizitatori în finalul primului act, însă portarul Accinelli a fost la post.

Cel mai notabil eveniment din repriza secundă a fost eliminarea antrenorului Călin Cojocaru. Timișoreanul a văzut două cartonașe galbene în minutul 71 și a privit restul confruntării din tribune. Cele două formații au încercat să modifice tabela după faze fixe, dar fără rezultat.

Principalul Viitorului a fost mulțumit de prestația echipei sale. Gorjenii au schimbat foarte mulți jucători în această vară.

Călin Cojocaru, antrenor Viitorul Târgu Jiu

FC Bihor Oradea: Accinelli – C. Jurj (Seb. Cucu 81′), Băican, Giafer, Ban – Farcaș, I. Filip – Stahl (Gunie 63′), Andr. Moga (Cherman 89′), Gitye (Curescu 81′) – Hora (cpt.)(Sg. Jurj 63′). Rezerve neutilizate: Bob – Ioviță, Gîdea, Tincău. Director tehnic: Gustavo Aragolaza

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Lupescu (cpt.) – Sturzu, Gavric, Dumbrăvean, Godja – Moisie (Dasic 77′), M. Camara – Lupulescu (Ed. Croitoru 87′), Perez-Duah, Vulpe – Andreaș (Cîniparu 77′) Rezerve neutilizate: Aur. Păun – R. Cojocaru, Bîrzu, Nic. Geană, Zacharie, Gașpar. Antrenor: Călin Cojocaru.

Pentru Viitorul urmează duelul din Cupa României cu Jiul Petroșani. Partida din “Vale” se joacă miercuri, 7 august, de la ora 17.30.