Cupa Satelor, la Baia de Fier! Cine a câștigat

Turneul final al Cupei Satelor, ediția 2023, s-a jucat în perioada 12-14 mai, la Baia de Fier, în județul Gorj. Marea finală a avut loc duminică, iar UAT Dumbrăvița, campioana de anul trecut, a câștigat turneul pentru a doua oară la rând, în urma unei finale în care a învins cu 2-0 UAT Maieru.

A avut loc și finala mică, iar la loviturile de departajare UAT Livezile s-a impus în fața celor de la UAT Bucșani, a transmis Federația Română de Fotbal. Echipele participante reprezintă satele și comunele din România.

7. UAT Băneasa (Giurgiu)
    Cupa Satelor reprezintă o competiție dedicată copiilor Under 13, băieți și fete, din mediul rural. Aceasta este organizată de Federația Română de Fotbal, cu sprijinul Asociațiilor Județene de Fotbal, fiind în același timp, și un amplu proiect de scouting la nivel național.