CSM a sfidat calculele hârtiei! Alionescu, victorie în fața lui Constantinides

Succes mare pentru baschetbalistii de la CSM Targu Jiu. Echipa pregatita de Claudiu Alionescu a trecut de Dinamo, chiar pe terenul formatiei din Bucuresti. Meciul, care s-a incheiat 96-88, a avut nevoie de o repriza aditionala.
După o primă zi a turneului în care gorjenii fuseseră depășiți clar de SCM Craiova, scor 80-51, și fără pivotul Kevin Allen, accidentat, CSM a furnizat una dintre surprizele campionatului. Cu antrenorul Claudiu Alionescu la timonă, baschetbaliștii gorjeni au învins echipa lui Antonis Constantinides, cipriotul care a dus-o pe Energia pe podium în Eurochallenge și în Liga Națională. La capătul celor patru sferturi, scorul a fost 80-80, dar gorjenii au fost mai inspirați în cele 5 minute suplimentare, pe care le-au câștigat la o diferență consistentă de 8 puncte.
Revaz Rogava a totalizat 24 puncte şi 7 pase decisive, Ioan Alin Borșa a adăugat 19 puncte şi 16 recuperări, iar Jake Spurgeon a încheiat cu 19 puncte şi 15 recuperări. Echipa de baschet are trei victorii și zece înfrângeri în turul campionatului.