Craiova, eliminată din Europa. Gâlcă: “Suferim în defensivă”

Universitatea Craiova s-a impus, scor 3-2, în partida susținută joi seară, pe stadionul „Ion Oblemenco“ în fața formației NK Maribor. Disputa din Bănie a contat pentru manșa secundă a turului doi preliminar al UEFA Conference League.

Victoria nu a fost suficientă pentru olteni, care trebuiau să recupereze două goluri după confruntarea din Slovenia. După o repriză fără reușite, Alex Mitriță a deschis scorul pentru juveți în minutul 52. Ilicic a egalat în minutul 68, dar golul spaniolului Sierra a reaprins speranțele pentru alb-albaștri. Craiova a avut și alte ocazii mari, dar Maribor a punctat din nou pe contraatac, prin Jakupovic (’82). Rezultatul final a fost stabilit de Elvir Koljic, în prelungirile partidei, după o centrare a lui Bancu.
Craiova și-a încheiat aventura europeană după un singur tur. “Frustrarea este mare”, a declarat antrenorul Constantin Gâlcă.

Constantin Gâlcă, antrenor Universitatea Craiova

Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu – Oshima, Mekvabishvili (72, Baiaram) – Mitriţă (’89, Mora), Creţu (’72, Houri), Paradela (’46, Ivan) – Koljic. Antrenor: Costel Gâlcă.
Maribor: Jug – Sirvys, Vidmar, M’Bondo, Milec – Ziga Repas, Jan Repas – Barisic (’68, Bourles), Ilicic, Bozic (’75, Jakupovic) – Beugre. Antrenor: Ante Simundza.

Universitatea Craiova revine în Superliga cu un meci împotriva Petrolului Ploieşti. Disputa cu prahovenii va avea loc duminică, de la ora 19.00, tot pe stadionul „Ion Oblemenco”. Ar putea fi ultimul meci al lui Alex Mitriță la Craiova. Turcii de la Gaziantep oferă 4 milioane de euro pentru extrema oltenilor.