Turneu reuşit pentru baschetbalistele U13

CSM Târgu Jiu U13 a încheiat pe locul 5 Campionatul Național de Baschet Feminin, al cărui turneu final s-a desfăşurat în Sala Sporturilor din municipiu. Echipa pregătită de Laurențiu Răuț s-a impus cu 42-30 în fața Olimpiei București în ultima partidă a gorjencelor. Timp de 5 zile, oraşul Târgu Jiu a găzduit o competiţie de amploare la care alb-albastrele au meritul de a se fi calificat. Gazdele au jucat cinci meciuri în acest turneu, au câştigat trei şi au pierdut două. Iulia Rădulea a fost cea mai bună marcatoare a gorjencelor în finala pentru locul 5, cu 11 puncte.

CSM Târgu Jiu – CS Olimpia București 42-30(8-11, 21-8, 5-5, 8-6)
CSM TÂRGU JIU: Sara Canavea 2p, Gabriela Uzuru, Carla Deaconu 2p, IlinCa Oproiu, Teodora Sarcină, Diana Nica 7p, Iulia Rădulea 11p, Antonia Tetileanu 6p, Maria Zamfirescu Rădulea 1p, Alexia Dană 7p, Iulia Bâtoancă 6p. Antrenor: Laurențiu Răuț.

Ora 09:00 9-12 A Loc 3 A – Loc 3 D ACS Gladius Târgu Mureș – CSS Sibiu 42-29
Ora 11:00 9-12 B Loc 3 B – Loc 3 C CS Universitatea Valbon Arad – LT Lucian Blaga Reghin 44-30
Ora 13:00 Q1 Loc 1 A – Loc 2 D CSS Alexandria – CSM Târgu Jiu 59-38
Ora 15:00 Q2 Loc 1 B – Loc 2 C ACS Rookies Oradea – ACS NBS Cluj Napoca 79-52
Ora 17:00 Q3 Loc 1 C – Loc 2 B ACS Dan Dacian București – CS Olimpia București 55-52
Ora 19:00 Q4 Loc 1 D – Loc 2 A ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca – Sportul Studențesc București 47-30

Ziua 4 / 7 mai 2022
Ora 09:00 11-12 P9-12A – P9-12B CSS Sibiu – LT Lucian Blaga Reghin 40-32
Ora 11:00 9-10 C9-12A – C9-12B ACS Gladius Târgu Mureș – CS Universitatea Valbon Arad 43-35
Ora 13:00 5-8 A PQ1 – PQ2 CSM Târgu Jiu – ACS NBS Cluj Napoca 61-43
Ora 15:00 5-8 B PQ3 – PQ4 CS Olimpia București – Sportul Studențesc București 51-38
Ora 17:00 S1 CQ1- CQ2 CSS Alexandria – ACS Rookies Oradea
Ora 19:00 S2 CQ3 – CQ4 ACS Dan Dacian București – ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca 39-28

Ziua 5 / 8 mai 2022
Ora 09:00 7-8 P5-8A – P5-8B ACS NBS Cluj Napoca – Sportul Studențesc București 39-49
Ora 11:00 5-6 C5-8A – C5-8B CSM Târgu Jiu – CS Olimpia București 42-30
Ora 13:00 Finala mică PS1 – PS2 ACS Rookies Oradea – ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca 56-32
Ora 15:00 Finala mare CS1 – CS2 CSS Alexandria – ACS Dan Dacian București 48-44