Craiova, cu un picior în finală

Universitatea Craiova este din ce in ce mai aproape de primul trofeu de la reactivarea sectiei de fotbal. Echipa din Banie si-a zdrobit adversara in meciul tur al semifinalelor Cupei Romaniei.

Trupa lui Devis Mangia a câştigat cu 5-1 meciul cu FC Botoşani. Eroul partidei a fost Alexandru Băluţă, fotbalistul care a revenit printre titulari după ce fusese sancţionat pe motiv disciplinar. Mijlocaşul ofensiv al Ştiinţei a reuşit un hat-trick, în minutele 12, 30 şi 82. Gustavo din penalty şi Alex Mitriţă au competat, prin golurile lor, o seară excelentă pentru Craiova. Fostul pandur Florin Acsinte a marcat în minutul 35, după o greşeală a bulgarului Radoslav Dimitrov.

Returul de la Botoşani va avea loc pe 9 mai. În prima semifinală, FC Hermannstadt a trecut la Sibiu de Gaz Metan Mediaş cu 1-0.