Au căzut pe final! CSM Târgu Jiu, a pierdut și duelul cu Dinamo

Baschetbalistii de la CSM Târgu Jiu au fost aproape de prima victorie stagionala, dar au pierdut in ultimul sfert confruntarea de la Bucuresti cu Dinamo. Este a patra infrangere din tot atatea meciuri.

Formaţia gazdă s-a impus cu 94-91, după o partidă cu foarte multe răsturnări de situație. Înainte de ultimele 10 minute, oaspeții conduceau cu 71-66. A urmat însă o serie halucinantă pentru formația lui Hristu Șapera. Dinamoviștii au înscris 16 puncte la rând fără să primeasă, iar eforturile tardive ale gorjenilor nu au mai contat. Căpitanul Porter Troupe a fost cel mai eficient om de pe parchet cu 23 de puncte marcate și trei pase decisive. Malik Morgan a reușit 20 de puncte, iar Brandon Sly 19 puncte. La formația noastră a revenit și Camil Berculescu, care și-a făcut debutul oficial în acest sezon. Elevii lui Jordanco Davitkov joacă în etapa viitoare pe teren propriu cu SCM OHMA Timişoara.

Dinamo BucureştiCSM Târgu Jiu 94-91(24-18, 20-27, 22-26, 28-20)

CSM TÂRGU JIU: Kevin Allen 6p, Brandon Sly 19p, Porter Troupe 23p, Ahmed Bashir 3p, Mihai Bădiţa, Andrei Bărăgan, Stefan Glogovac 13p, Camil Berculescu 2p, Andrei Gheorghe 2p, Malik Morgan 20p, Alexandru Berca 3p, Octavian Ilie.

Antrenor principal: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.