Pugiliştii de la Târgu Jiu, medalii în România şi Serbia

Luna iunie se dovedeşte a fi una fructuoasă pentru pugiliştii de la CS Pandurii. Sportivii legitimaţi la clubul din Târgu Jiu au reuşit să se remarce pe plan intern şi internaţional. Cele mai mari performanţe le-a obţinut Angelo Teodosescu, care, în weekend-ul trecut, a urcat pe prima treaptă a podiumului la turneul internațional de juniori de la Vrbas (Serbia). Reuşita vine la scurt timp după ce sportivul pregătit de Doruleţ Neamţu câştigase, la categoria 80 de kilograme, şi Cupa României de Juniori, disputată la Zalău. Coordonat de Dorel Simion, lotul României de box a fost condus la această competiţie de Ilie Captari şi Valentin Anghel. Tricolorii au mai luat două medalii de argint (Florin Gândac, Eduard Muşat) şi două de bronz (Dănuţ Irofte şi Ionuţ Roman) şi au încheiat pe podium competiţia pe naţiuni. De asemenea, arbitrul român Waldemar Cucereanu a obţinut titlul de cel mai bun arbitru al turneului.

Revenind la competiţia de la Zălău, CS Pandurii Târgu Jiu s-a întors cu locul I la general. Delegaţia gorjenilor a obţinut şase medalii. Pregătiți de antrenorul Doruleț Neamțu, Angelo Teodosescu (80 kg) a urcat pe prima treaptă a podiumului, Florin Căldăraru (52 kg) a obţinut locul doi, iar Alexandru Vasile (75 kg) a bifat un ,,bronz”. De asemenea, Antonio Dumitru (63 kg) şi Ianis Adam (57 kg), ambii pregătiți de Alex Scarlat (A.C.S. Alex Box Club), au încheiat competiția pe locul trei. Patru dintre sportivi au dublă legitimare și reprezintă ambele cluburi. Tot pe ultima treaptă a podiumului a urcat și Flavius Boceanu (48 kg), pugilist pregătit de antrenorul emerit Ninel Geică. Lotul de cadeți al României se va afla de la jumătatea lunii iunie la Târgu-Jiu, unde va efectua pregătirea pentru ,,europeanul” din august.