Ziua Poliției Locale, marcată prin mai multe evenimente în Târgu Jiu

De Sfintii Constantin si Elena este sarbatorita, la nivel national, si Ziua Politiei Locale. Astfel ca, politistii locali gorjeni au pregatit un program special pentru a marca acest eveniment.

Mai exact, ieri, Poliţia Locală Târgu Jiu a organizat competiția sportivă „Cupa Poliției Locale la Tir” la care au participa 10 polițiști locali din județele Gorj, Caraș-Severin, Vâlcea și Hunedoara. Competiția a fost câștigată de polițiștii locali din orașul lui Brâncuși. Pe locul al doilea s-a clasat Poliția Locală Drobeta Turnu-Severin, iar pe locul al treilea Poliția Locală Rovinari. Colegul nostru Florin Gurgui a ocupat locul al II-lea în clasament la secțiunea „Cupa Presei”.

Astăzi, începând cu ora 20:30, un pluton format din 21 de polițiști locali va participa la procesiunea religioasă închinată Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii Municipiul Târgu Jiu. Sâmbătă, începând cu ora 10:00, polițiștii locali vor desfășura activități de informare și prezentare a tehnicii din dotare în Piața Prefecturii și vor oferi insigne și legitimații de „Polițist local pentru o zi”, copiilor care vor participa la activitățile desfășurate în cadrul acestui eveniment.