Viitorul nu a putut să oprească Universitatea din drumul spre finală

Universitatea Craiova s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa remiza de la Targu Jiu. Oltenii lui Ouzounidis au fost egalii Viitorului, intr-o partida cu patru goluri, dar diferenta a facut-o meciul tur.

Viitorul şi Craiova au oferit o primă repriză extrem de antrenantă. Trupa lui Cristian Lupuţ a deschis scorul în minutul 17 prin Darius Buia, după o gafă uluitoare a lui Acka. Doar două minute au ţinut de scor gazdele. Ofosu a egalat cu un şut bine plasat, după ce a speculat o eroare a defensivei gorjene. Până în pauză au mai marcat Paraschiv și Tudorie. Din păcate, meciul nu a mai avut aceeaşi intensitate în mitanul secund. Cu 5-2 la general, Craiova merge în finală, unde va da peste Astra. Meciul este programat la Ploieşti, pe 22 mai.
Nu există favorită în ultimul act a declarat Alexandru Tudorie, atacantul Științei.

Alexandru Tudorie, Universitatea Craiova

Antrenorul Viitorului, Cristian Lupuț, a fost satisfăcut că formația gazdă s-a ridicat la nivelul unui adversar de top din prima ligă.

Cristian Lupuț, Viitorul Târgu Jiu

Trupa gorjeană a intrat în vacanță. Viitorul a terminat pe locul doi grupa de play-out în care a fost repartizată în liga secundă.