Viitorul, învinsă la Buzău

Viitorul Targu Jiu a suferit o infrangere in restanta de miercuri cu Gloria Buzau. Gazdele s-au impus cu 2-1, dupa un meci in care toate reusitele au venit in prima repriza.

Darius Buia a deschis scorul repede pentru vizitatori. Jucătorul gorjenilor a punctat în minutul 4, dar trupa condusă de Ilie Stan a întors rezultatul până în pauză. Buzoienii au egalat în minutul 21,când Cristian Ciobanu a înscris cu capul din șase metri. Golul doi a venit după un penalty contestat de reprezentanții Viitorului. Intervenția lui Mihai Lixandru asupra lui Gabriel Nedelea a fost considerată fault, iar, după consultări cu tușierul, centralul a arătat punctul cu var. A transformat Cosmin Tucaliuc și punctele au rămas în fieful Gloriei.

Echipa lui Flavius Stoican a rămas pe locul 15 în clasament, iar runda viitoare va da piept cu Metaloglobus București, una dintre fruntașele campionatului.