Viitorul, egal la final de an!

Viitorul ramane fara victorie pe Municipalul din Targu Jiu. Trupa pregatita de Cristi Luput a terminat la egalitate ultima partida a anului, cu Universitatea Cluj, scor 1-1.

Ardelenii au avut inţiativa în prima parte a jocului şi au intrat în avantaj la vestiare. Golul Universităţii a fost înscris de Gavra, în minutul 35. După pauză, antrenorul gazdelor a mutat inspirat, şi iniţiativa a aparţinut Viitorului. Darius Buia a egalat cu o super execuţie în minutul 52, din lovitură liberă. Vizitatorii au rămas în inferioritate numerică în minutul 74, când Artur Crăciun a fost eliminat. Vasile Pop a trimis însă în transversală de la punctul cu var. După penaltiul ratat, gorjenii au mai lovit o dată bara prin Andrei Dragu, iar meciul s-a încheiat nedecis.

La finalul meciului, antrenorul clujenilor, Adrian Falub, a declarat că spectacolul din teren a fost stricat de centralul întâlnirii. Principalul Universităţii a spus că echipa sa merita victoria.

Adrian Falub, antrenor Universitatea Cluj

Cristian Lupuţ nu a vrut să comenteze deciziile arbitrilor, în schimb a declarat că este mulţumit de prestaţia echipei sale din prima parte a sezonului.