Viitorul a terminat anul în forță

Viitorul Targu Jiu isi continua parcursul excelent in liga secunda. Trupa lui Flavius Stoican a obtinut o victorie extrem de importanta in ultimul meci al anului si a urcat pe pozitia secunda in clasament.

Gorjenii s-au impus cu 2-1 pe terenul formației CS Mioveni. Oaspeții au început meciul foarte slab și au primit gol chiar în minutul 3. Lixandru a respins greșit un balon în careu, iar Bogdan Rusu a înscris cu capul din careul mic. Impulsionați de golul primit, jucătorii Viitorului au dominat clar restul reprizei, și au reușit să puncteze prin Andrei Dragu în minutul 34. Elevii lui Stoican au început mai bine și actul secund, iar Marius Cioiu a obținut un penalty, pe care tot el l-a transformat în minutul 53. Ambele tabere au avut ocazii mari până la finalul confruntării, dar tabela a rămas neschimbată. Cu 26 de puncte acumulate în 14 meciuri, Viitorul stă la 4 puncte în spatele liderul FCU Craiova și poate rămâne pe locul secund în campionat în funcție de rezultatul meciului Dunărea Călărași – Universitatea Cluj. Ultima partidă a anului în liga secundă se joacă marți, 8 decembrie.

Trupa gorjeană este neînvinsă în ultimele cinci runde, în care a contabilizat patru victorii.