Viitorul a întrerupt seria eșecurilor

Viitorul Târgu Jiu a obținut primul succes al anului 2024, unul care îi asigură, în bună măsură, rămânerea în liga secundă. Gorjenii s-au impus în deplasarea de la Progresul Spartac, scor 1-3.

Scorul a fost egal la pauză, după reușitele lui Moisie(‘9) și Crivac (‘42).Oaspeții au obținut victoria în partea a doua a confruntării. Gîrbiță a scos un penalty pe care tot el l-a transformat, în minutul 71, iar Mario Lupulescu a marcat în minutul 84. Viitorul a acumulat 26 de puncte, cu 9 mai multe decât CS Tunari, echipă aflată pe ultimul loc retrogradabil. Din play-out au mai rămas 4 etape. Chindia Târgoviște este următorul oponent al gorjenilor. Victoria de sâmbătă a venit după o secetă de cinci runde, timp în care alb-albaștrii au pierdut toate meciurile disputate în liga secundă.

Progresul Spartac: Dav. Dumitrescu – Fîrțînescu (A. Chirițoiu 78′), Parfeon (cpt.), Ed. Radu, Răducioiu, Andr. Florescu – Crivac, Em. Pacionel – Petcu, Tong – Mat. Andrei. Rezerve: D. Paraschiv – Rz. Stîngă, M. Dumitru, Paliu, Seb. Radu. Antrenor: Andrei Erimia.

Viitorul Pandurii: Geantă – Croitoru , Bîrzu , Savu , Godja – Brînzan (C) (85′ Acolatse) , Tiihonen – Gîrbiță , Moisie (46′ Lupulescu) , Popa (74′ Voinea) , Nikpalj (90+2′ Geană). Rezerve: Lupescu , Krupenschi – Cojocaru , Toure , Andreaș.