Vedetele Concordiei au avut noroc la Târgu-Jiu. Cojocaru: “Am jucat contra 12-13!”

Viitorul Târgu Jiu a remizat cu Concordia Chiajna, 2-2, într-un meci pe care l-a dominat, dar pe care putea să-l piardă. Aziz Njifakue a fost cel mai bun jucător de pe teren și a înscris primul gol în tricoul gorjenilor.

Vârful camerunez a deschis scorul în minutul 34, servit de Brînzan. Un penalty ușor acordat a fost transformat de Bălan în minutul 42, după ce atacantul Chiajnei forțase un fault la Jozic. Gazdele au avut o atitudine bună în repriza secundă, s-au luptat pentru fiecare minge, dar au încasat-o în minutul 81, când Lazăr a marcat din careu. Banca Viitorului a luat foc pentru că acțiunea ilfovenilor a fost precedată de un fault în atac. Gîrbiță s-a dovedit din nou decisiv pe final. A scos și el un 11 metri, dar căpitanul Brînzan a fost citit de Oncescu. Pe fază, Mrsulja a ajuns primul la respingere și a înscris. Era minutul 90+2.
Cei doi antrenori au avut opinii diferite. Erik Lincar a declarat că starea proastă a gazonului a fost un impediment pentru formația sa.

Erik Lincar, antrenor Concordia Chiajna

De cealaltă parte, Călin Cojocaru a pulverizat arbitrajul și a considerat rezultatul injust.

Călin Cojocaru, antrenor Viitorul Târgu Jiu

Viitorul joacă tot pe teren propriu în etapa următoare. După pauza competițională, la Târgu-Jiu vine CS Mioveni.