UCB Târgu Jiu, învinsă de rivalii din Dolj

Handbaliștii de la CS UCB Târgu Jiu au pierdut confruntarea disputată, sâmbătă, pe teren propriu, cu CS Universitatea Craiova. La capătul unui meci cu multe răsturnări de situație, oaspeții s-au impus cu 34-30.Doljenii au început mai bine meciul, dar elevii lui Adrian Gorun au echilibrat balanța și au avut trei goluri avantaj la jumătatea primei reprize, scor 11-8. Totuși, vizitatorii au recuperat distanța până la intrarea la vestiare, iar tabela arăta 18-18 la pauză. CSU Craiova a fost mai precisă în partea a doua, deși soarta confruntării a fost tranșată în ultimele minute. Craiovenii s-au desprins decisiv în minutul 58, la 29-32, după câteva ratări mari ale amfitrionilor.A fost al treilea eșec consecutiv în campionat pentru gorjeni, din tot atâtea partide. Sergiu Predan a fost cel mai bun marcator din tabăra învinșilor cu 8 reușite. Răzvan Mledenciu a marcat de 7ori, iar Flavius Zamfira de 6. Au mai punctat Vlad Bondoc (5), Florentin Stali (2), Alexandru Drugă (1) și Ştefan Maranca (1). Adrian Tudor Rădulescu a stat tot meciul în poartă și a reușit 16 intervenții salvatoare. De partea cealaltă, Alexandru Ştefan Gabriel Alniti a dat 9 goluri pentru oaspeți. Antrenorul Adrian Gorun nu a dorit să ofere declarații la finalul partidei.