Turneu reuşit pentru Junioarele 3. Viitorul sună bine pentru secţia de handbal

Junioarele 3 de la CSM Târgu Jiu nu au avut adversar în competiţia desfăşurată în Sala Sporturilor din municipiu. Revenirea handbalului juvenil a fost marcată cu patru succese în patru zile de către handbalistele lui Andrei Enache, care au trecut de CSM Slatina, CSS Hunedoara, HCM Craiova şi CSS Petroșani. Prestaţiile au fost convigătoare, iar fetele noastre au reuşit să câştige toate cele 12 reprize ale turneului. Anul acesta, sistemul de joc este unul inedit. Se joacă trei reprize de câte 20 de minute, cu pauză de 5 minute între reprize. Primul act se joacă 5+1 portar, iar celelalte două reprize în sistem 6+1. Fiecare repriză se punctează separat, un punct pentru echipa câștigătoare, iar la sfârșitul jocului se contabilizează golurile, pentru încă 2 puncte. Se mai acordă 1 punct bonus pentru respectarea cerințelor de talie.

Ora 11.40 – CSM Târgu Jiu – CSS Petroșani 39-25

Andrei Enache, antrenor CSM Târgu Jiu: “Sincer, a fost un obiectiv pe care noi ni l-am propus, dar nu l-am impus. Am avut încredere, încă de la începutul pregătirii, că putem ajunge la acest nivel şi să facem faţă cu brio celor patru zile de meciuri, care au avut o încărcătură foarte mare pentru fete. Şi sistemul de joc a făcut ca totul să devină mult mai greu, fiind 12 reprize practic, pe care ne-am propus să le câştigăm. A fost dificil din punct de vedere fizic şi mental, dar până la urmă s-a văzut că am fost echipa net superioară a turneului. Obiectivul nostru este ca aceste fete să facă pasul către handbalul de performanţă în 3-4 ani”.

Ştefania Grecu, centru CSM Târgu Jiu: “A mers totul foarte bine. În apărare am fost foarte bune, dar am avut mici greşeli pe faza de atac. Am demonstrat că suntem cea mai bună echipă din serie. Am fost foarte unite şi a mers totul aşa cum trebuie. Timpul de recuperare a fost foarte scurt, dar a fost ok. Obiectivul nostru este să câştigăm toate meciurile şi să devenim cele mai bune”.

Dan Ilieş, expert sportiv CSM Târgu Jiu: A fost o competiţie pe care am aşteptat-o cu real interes pentru că, să nu uităm, a fost pauză de aproape un an de zile în care aceste fete nu au jucat. Dacă se juca în tot acest timp, cu siguranţă aveam o prestaţie şi mai bună. Cu toate acestea, am făcut o figură frumoasă şi fetele au dat dovadă de maturitate şi ambiţie. Pe lângă valoarea lor, aceste lucruri au adus succesul. Nu am fixat dinainte un obiectiv, pentru că trebuia să ştim cu cine ne batem. Acum, obiectivul pentru această serie o să fie locul 1. Este normal. Se califică două echipe mai departe şi eu zic că noi o să fim una dintre ele. Cel mai important pentru noi este ca aceşti copii să crească frumos. Nu vrem să sărim paşi.

Robert Bălaeţ, director CSM Târgu Jiu: A fot un turneu greu. Nu ne-au interesat, în primul rând, rezultatele, ci competiţia propriu-zisă, care a început după ceva timp. Mă bucur că toate fetele au ieşit sănătoase. Se vede că se lucrează la CSM Târgu Jiu şi sunt un director fercit după aceste patru zile. Sper, în câţiva ani, ca aceste fete să ajungă în prima ligă. Acesta este şi obiectivul, să creştem cât mai mulţi copii pentru prima echipă.
Pentru Junioarele 3 urmează o săptămână de pauză. Următorul turneu este programat în luna aprilie.