Sezon ratat pentru Viitorul

Viitorul Târgu Jiu a fost învinsă în ultimul meci al sezonului. Gorjenii au terminat anul competițional pe locul 3 în play-out-ul Seriei B.

Ripensia a fost cea din urmă adversară a trupei pregătite în ultima etapă de Gabriel Răscol. Timișorenii s-au impus cu 2-0 pe Stadionul Municipal. Vizitatorii au deschis scorul în minutul 25, după un corner, prin Nenad Lalic. În minutul 77, atacantul Cristian Gavra a majorat diferența în favoarea banățenilor, cu un șut din afara careului.

Viitorul și-a ratat obiectivul în acest sezon, acela de a termina în primele șase echipe. Mai mult, clubul a schimbat antrenorul de patru ori, ținând cont că la cârma formației lui Nicolae Sarcină s-au aflat Cristian Lupuţ, Octavian Benga și Eugen Trică, ultimul cu două mandate. Alexandru Ciobanu și Gabriel Răscol au stat și ei pe banca tehnică din postura de principali. De asemenea, echipa a intrat în insolvență, iar viitorul clubului este incert.

Viitorul în meciul cu Ripensia: Krupenschi – Dănescu, Core, Sveicauskas, Ciul, Țegle, Brînzan, Gîrbiță (59, Mitrică), Vulpe (86, Vespe), Al. Dulca (`79, G. Tudoran), Dodoi (cpt.) Rezerve neutilizate: Eftimie, Misarăș. Team manager: Gabriel Răscol.