Scor mincinos! Pandurii, replică dârză pentru Reşiţa

Pandurii Târgu Jiu a fost depăşită de CSM Reşiţa, sâmbătă, în primul meci al anului de pe Municipal. În ciuda scorului sever, 1-4, echipa gazdă a jucat peste aşteptări, şi a condus la pauză.

Singurul gol al primei reprize a fost marcat în minutul 43, de Adrian Tănăsoiu. Fotbalistul gorjean a transformat un penalty pe care tot el l-a obţinut, la o fază în care oficialii echipei noastre au cerut cartonaşul roşu pentru cel care a comis faultul, Adrian Rus.

Vizitatorii au lovit în ultima jumătate de oră a meciului.  Emanuel Dat a înscris în minutul 60, cu un şut plasat de la 17 metri. În minutul 71, defensiva noastră a fost depăşită extrem de uşor din-o fază fixă, iar Breşneni a înscris cu capul din careu. Gazdele au căzut pe final. După accidentările lui Peia şi Tănăsoiu, Cătălin Cotolan a văzut cartonaşul roşu în minutul 88. Acelaşi Breşneni a majorat diferenţa după lovitura liberă rezultată din faultul fundaşului nostru, iar Victoraş Astafei a stabilit scorul final în minutul 90.

Paradoxal, portarul Alex Krupensky (16 ani) a apărat bine în primul său meci ca titular, iar golurile nu îi pot fi reproşate.

Călin Cojocaru, antrenor Pandurii: Am arătat că putem să jucăm cu orice echipă. Adversarul nostru a fost în două cantonamente, iar noi ne-am pregătit aici pe cont propriu. Băieţii merită toate felicitările. În prima repriză adversarii trebuia să aibă cel puţin un cartonaş roşu. Am căzut pe final, şi am primit uşor golurile. Nu cred că diferenţa de pe tabela este reală.

Dorinel Munteanu, antrenor CSM Reşiţa: Felicit echipa Pandurii. O echipă tânără, dar cu o inimă foarte mare. Ne-a pus mari probleme în prima repriză. Jucătorii mei au intrat relaxaţi, deşi le-am atras atenţia să fie concentraţi. La pauză ne-am schimbat atitudinea, şi am câştigat jocul. Mai avem foarte mult de muncă pentru a ne atinge obiectivul.

Pandurii Târgu Jiu: Krupensky – Cuţitoiu, Nic. Cotolan, D. Ciobanu (cpt.), Vasilescu – Takahashi, Trancă – Peia (Cornicioiu 46′), Şendroiu, Tănăsoiu (Dinu-Ivănescu 70′) – P. Popescu. Rezerve neutilizate: Licuriceanu – Leo. Gheorghe, Rob. Lică, R. Filip, Erhard. Antrenor: Călin Cojocaru

Eliminat: Nicolae Cotolan 88′ (cumul de cartonaşe galbene)

CSM Reşiţa: Cobrea – Laur. Rus (cpt.), Dudea, Erichot, R. Ispas – C. Cristea, Breşneni, Dat – Dodoi (Luboya 53′), Laur. Buş (Astafei 63′) – D. Ene (F. Dobre 90+1′). Rezerve neutilizate: Zimmermann – Danci, Caragea, Vasiu. Antrenor: Dorinel Munteanu