Prima victorie în amicale. Craiova a trecut de Legia

Universitatea Craiova a câștigat al doilea amical de pe pământ austriac. Oltenii s-au impus în partida de verificare cu Legia Varșovia, scor 1-0.

Unicul gol al confruntării a fost marcat de Mihai Căpățînă. Mijlocașul juveților a înscris superb, în minutul 63, de la aproximativ 20 de metri. Cu cinci minute înainte de reușita lui Căpățîna, polonezii au lovit bara. Alex Mitriță și Jovan Markovic nu au evoluat în această partidă, acuzând accidentări.
Costel Gâlcă și Mihai Căpățînă au tras concluziile după joc.

Constantin Gâlcă, antrenor Unviersitatea Craiova

Mihai Căpățînă, Universitatea Craiova

Pentru Știința a fost cel de-al doilea test al verii, în primul cedând cu 2-1 în fața formației cipriote Pafos FC. Sâmbătă, Craiova evoluează împotriva campioanei Bulgariei, Ludogorets.
Prima repriză: L. Popescu (’62, Goga) – Gașpăr, Maldonado, Badelj, Ndong – Crețu, Căpățână – Danciu, Houri, Barbu – Ivan.
Repriza a doua: L. Popescu – Căpățână, Maldonado (’56, Zajkov), Badelj, Ndong (’66, Benga) – Crețu, Houri (’56, Petculescu) – Bană, Mora, Ivan (’72, Barbu) – Koljic. Rezerve neutilizate: S. Lung jr., Lazar – Vlădoiu, Bușe, Ninaci.