Pandurii, umiliți la Motru!

Pandurii Targu Jiu a suferit o noua infrangere drastica pe teren propriu. Gorjenii au fost invinsi cu 5-1 de catre FC Arges, dupa un meci in care oaspetii au evoluat cu doi oameni in minus.

Piteştenii au deschis scorul după doar 12 secunde, şutul lui Nilă fiind deviat de Turda în proprie plasă (`1). Peste alte 5 minute, Grecu a marcat pentru 2-0, iar Nilă a izbutit dubla printr-un şut plasat de la 14 metri (`33).

Pandurii au tras speranţe după eliminarea lui Stan, care a primit cartonaşul roşu pentru că l-a lovit pe Vodă (`37). La scurt timp, vizitatorii au rămas în 9 oameni, după ce şi Costin a fost trimis la cabine, pentru o intervenţie asupra lui Dodoi din postură de ultim apărător(`43).
Chiar şi aşa, FC Argeş a mai perforat de două ori plasa porţii adverse, prin Năstăsie (`55) şi Grecu (`67).

O palidă consolare a venit în minutul 88, când Bogdan Dănăricu a înscris golul de onoare, al treilea reuşit de zecarul pandurilor în ultimele două meciuri.

Gorjenii sunt pe locul 18 din 20 de echipe, cu 18 puncte acumulate, la un singur punct însă de menţinerea în liga secundă.