Pandurii a încheiat sezonul cu încă o înfrângere

Pandurii Târgu Jiu a pierdut şi ultima partidă din acest campionat. Gorjenii au cedat cu Farul, scor 1-2, şi au terminat a doua parte a sezonului cu un rezultat de egalitate şi cinci înfrângeri.

Elevii lui Călin Cojocaru au început la fel de prost şi meciul cu “marinarii”, iar Damaşcan a înscris în minutul 5, cu un lob, după o nesincronizare a apărării gorjene. Cea mai mare ocazie a gazdelor din primul act a venit în minutul 41, când, după un corner, Velcotă nu a fost în stare să reia balonul în poarta goală. Ovidiu Rasoveanu a avut un gol anulat în minutul 48, pe motiv de offside. Totuşi, Felipe Acosta a egalat în minutul 71, cu un şut superb, sub bara transversală. Oaspeţii au presat şi imediat au revenit în avantaj, după un corner. Marcator, David Savu (75). Înainte de meci, oficialii echipei noastre şi-au exprimat încrederea că Pandurii va evolua tot în liga secundă şi la anul.

Pandurii: Al. Oprița – Pleașcă (cpt.), R. Cojocaru (54, Jaiteh), Nic. Cotolan, D. Filip – Corduneanu (67, Peia), Moisie, Felipe Acosta, Rasoveanu (67, Răchișan) – Velcotă (67, Zaborowski), Dodoi (89, Simionescu). Rezerve: Iovicin – Habet, Andr. Dobre, Diau. Antrenor: Călin Cojocaru