Nici Reșița nu a putut să o învingă pe Viitorul

Viitorul Târgu Jiu a ajuns la cinci partide fără înfrângere în liga secundă. Trupa lui Călin Cojocaru a remizat cu CSM Reșița, 1-1, într-un meci contând pentru etapa a opta a campionatului.

Mediop a deschis scorul pentru bănățeni în minutul 45, dar golgheterul Alex Gîrbiță a marcat la cinci minute după reluarea jocului. Mijlocașul gorjenilor a ratat alte două ocazii pentru vizitatorii, lovind și bara porții lui Rus. Şi elevii lui Flavius Stoican și-au trecut în cont o “transversală” în minutul 57, prin Răuța. Rosonerii au asediat careul advers în prelungiri, dar nu au mai găsit drumul spre gol.

Într-un interviu acordat după meci, pentru Radio Reșița, antrenorul Călin Cojocaru a considerat rezultatul echitabil.

Călin Cojocaru, antrenor Viitorul Târgu Jiu

Cu această remiză, Viitorul a acumulat 11 puncte în clasament. În runda următoare, Concordia Chiajna vine la Târgu Jiu.

CSM Reșița – Viitorul Târgu Jiu: 1-1 (1-0)
Reșița: Ionuț Rus – Vlad Chera (’46 Francisc Cristea) , Andrei Răuță , Rimovecz , Bărboianu (’25 Bogdan Szijj) – Ionuț Popescu , Alin Dudea , Drăghiceanu , Burlacu (’75 Negru) , Gomboș (’70 Domil) – Mediop Ndiaye (’75 Lascu).
Viitorul: Geantă – Jozić, Mrsulja, Savu, Godja – Brînzan (C) (78′ Popa), Tiihonen, Acolatse – Gîrbiță (78′ Vulpe) , Njifakue , Andreaș (78′ Geană). Rezerve neutilizate: Lupescu – Core , Pîrcălabu , Buțurcă , Croitoru , Moisie. Antrenor: Călin Cojocaru.