Mingile pierdute i-au costat pe baschetbaliștii gorjeni: Este enorm pentru orice nivel!

CSM Târgu Jiu a pierdut prima confruntare din Grupa 11-18. Baschetbaliștii gorjeni au fost învinși la CSM Galați, 91-84. (25-13, 29-16, 22-27, 15-28).

În ciuda unui joc extrem de slab în prima parte a întâlnirii, oaspeții au avut puterea să revină de la -25 și s-au apropiat la doar trei lungimi spre finalul meciului. Din păcate pentru vizitatori, elevii lui Florin Nini au reușit să gestioneze mai bine ultimele minute ale confruntării și au bifat o nouă victorie. Shamiel Stevenson a terminat meciul cu 29 de puncte, iar Thomas Kottas a reușit 20 de puncte.
Directorul tehnic, Claudiu Alionescu, a explicat unde s-a făcut diferența.

Claudiu Alionescu, Director Tehnic CSM Târgu Jiu

Problemele continuă pentru CSM Târgu Jiu. Porter Troupe s-a accidentat în minutul 33 al confruntării și ar putea lipsi o perioadă însemnată. În runda viitoare, formația noastră va întâlni Steaua București. Partida din capitală este programată miercuri, 8 februarie, de la ora 19.00.