Mai au de muncă. Primul meci a venit prea repede pentru baschetbaliști

Baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu au rezistat o repriză în fața echipei de prim eșalon CSM Ploiești. Trupa gorjeană a fost eliminată de prahoveni în Turul I al Cupei României, scor 54-79.

A fost doar primul joc de când echipa gazdă s-a reunit, așadar staff-ul amfitrionilor nu avea pretenții prea mari în ceea ce privește rezultatul. Mai mult, gorjenii nu s-au putut baza nici pe căpitanul Camil Berculescu, accidentat. Elevii lui Giannis Damalis au intrat cu doar trei puncte în minus la pauză, dar CSM Ploiești s-a dezlănțuit în repriza secundă. Oaspeții au dat 22 de puncte după mingi pierdute de alb-albaștri și 50 de puncte de sub coș, ceea ce spune că au dominat clar lupta sub panou.
Luca Cârstea a terminat partida cu 12 puncte, Alex Berca a reușit 11, iar Modibo Diaby a contabilizat 12 recuperări.

Antrenorul Giannis Damalis a recunoscut că echipa mai are mult de muncă, dar a vorbit despre părțile bune din primul meci oficial.

Giannis Damalis, antrenor CSM Târgu Jiu

Gorjeanul Alex Berca este de părere că echipa are forța necesară să atace promovarea în acest sezon.

Alexandru Berca, CSM Târgu Jiu

CSM Târgu Jiu își va fixa, în perioada următoare, meciurile amicale înainte de începerea ligii secunde.

CSM Târgu Jiu: Khydarius Smith 10p, Andrei Bărăgan 5p, Kaleb Lamar Higgins 6p, Adrian Vaida 3p, Luca Ștefan Cârstea 12p, Alexandru Mitu, Alexandru Berca 11p, Modibo Diaby 5p, Flavius Toropu 2p.