Liga Florilor: Succes vital pentru echipa de handbal!

CSM Târgu Jiu a câștigat un meci extrem de important pentru menținerea în Liga Florilor. Gorjencele s-au impus la Pitești, în duelul cu CS Dacia Mioveni, 19-26 (11-13), contând pentru etapa a 12-a campionatului.
Vizitatoarele au condus în permanență pe tabela de marcaj. Au dat primele 4 goluri ale meciului și au avut o portăriță în zi extraordinară, pe Ekaterina Dzhukeva, cu 18 intervenții.
Argeșencele au venit la un gol doar în debutul confruntării, 5-6, iar trupa condusă de Liviu Andrieș s-a desprins în partea a doua a meciului.
Cele două formații au fost neinspirate în atac timp de aproape 10 minute în repriza secundă, când nu s-a marcat între minutele 36 și 44.
Alexandra Gavrilă a dat 6 goluri pentru CSM, iar Iuliia Andriichuk a avut 5 reușite contra fostei sale echipe. Florența Ilie (4) și Ana Ciolan (4) au terminat pe “podiumul” marcatoarelor la oaspete.
A fost al patrulea succes al gorjencelor în Liga Florilor.
Ele se duelează, duminică, la Târgu-Jiu cu Malaga. Partida europeană începe la ora 13.00.