“Juveții” au urcat pe primul loc. O așteaptă cu încredere pe Maribor

Universitatea Craiova este liderul Superligii după succesul de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”. Doljenii au câștigat cu 2-0 meciul cu CFR Cluj.

După o primă repriză anostă, oaspeții au profitat din plin de eliminarea lui Kamara, din minutul 45. Extrema clujenilor a văzut două cartonașe galbene și a mers spre vestiare în finalul primei reprize.

Alb-albaştrii au deschis scorul, în minutul 52, prin Elvir Koljic, care a reluat cu capul, de la 6 metri, o centrare venită dintr-un corner executat de Anzor. După o reușită anulată a lui Crețu, pe motiv de offside, și o bară a ardelenilor pe final de meci, Mitriță a închis tabela în prelungiri. Golgheterul Științei din sezonul trecut a fost servit excelent de Carlos Mora.

CFR Cluj: Sava – Thaqui, Kresic, Ajeti (’89, Muhar), Rocha – Păun (’62, Korenica), Artean, Fică (’46, Keita) – Nkololo (’76, Bîrligea), Michael (’61, Postolachi), Kamara. Antrenor: Dan Petrescu.

„U” Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Sierra, Ndong – Oshima, Mekvabishvili (’56, Creţu) – Baiaram (’73, Bană), Houri (’56, Mitriţă), Paradela (’73, Ivan) – Koljic (’80, Mora). Antrenor: Costel Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Kamara 29, ’45, Kresic ’34 Ajeti ’67 / Vlădoiu ’47, Creţu ’57, Paradela ’72, Mitriţă ’90+6.
Cartonaş roşu: Kamara ’45.

Joi, de la ora 20.00, în Bănie vine NK Maribor. Manșa secundă a turului doi preliminar din Conference League începe de la 0-2.