Joc modest, rezultat pe măsură! Steaua a trecut uşor de Viitorul

Viitorul Targu Jiu a fost invinsa de Steaua in runda a doua a ligii secunde. Bucurestenii s-au impus meritat, dupa un joc pe care l-au controlat de la un capat la altul.
Viitorul a oferit o prestaţie ştearsă pe durata întregii partide. Deşi nici Steaua nu a arătat o forţă deosebită în ofensivă, militarii au deschis scorul în minutul 23, prin Florin Răsdan. De aici încolo, oaspeţii s-au mulţumit să le închidă culoarele apaticilor jucători gorjeni, care nu şi-au creat vreo oportunitate în primele 45 de minute. Echipa vizitatoare a pornit mai bine şi în partea secundă, iar în minutul 65 Răsdan a reuşit dubla. Deşi erau conduşi cu 2-0, amfitrionii au continuat să joace previzibil şi lent. În schimb, “militarii”, care au avut în spate o galerie impozantă, au bifat şi o transversală în minutul 85. Un şut cu pământul a lui Alex Gîrbiţă a fost singura ocazie a Viitorului. A venit în minutul 89. Echipa lui Cristian Lupuţ a rămas cu un punct din primele două runde.