Internațional Bălești și Petrofac Țicleni se vor întâlni în finala județeană a Cupei României

Internațional Bălești și Petrofac Țicleni au învins în returul semifinalelor, cu scoruri identice, prima în deplasare, iar cea de-a doua acasă și vor juca finala județeană a Cupei României pe 12 iunie, la Stoina. Internațional Bălești a învins mult mai ușor în deplasare decât o făcuse în tur, acasă, 1-0 cu un gol marcat în minutul 86. Cei drept, oaspeții au profitat de absența a patru titulari de la Minerul II Mătăsari din cauza cumului de cartonașe galbene și a unui cartonaș roșu primit în etapa de campionat. Internațional Bălești, vicecampioană județeană, dorește un trofeu, dar nu îi va fi ușor cu Petrofac Țicleni, finalistă și anul trecut când a fost învinsă cu 3-2 de Gilortul Târgu Cărbunești. Petroliștilor le-au trebuit și două reprize de prelungiri, golul calificării fiind înscris în minutul 112. La acest joc, oaspeții au primit șapte cartonașe galbene, două transformându-se în cartonaș roșu, iar celelalte cinci fiind amendabile. Murdărea de la Petrofac Țicleni, dacă nu ar fi primit cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 121, primul al reprizei a doua de prelungire, și, implicit, transformarea celor două avertismente în cartonaș roșu ar fi stat în finala cupei pentru că mai avea un alt cartonaș galben în această competiție. La două cartonașe galbene în competiție, conform ROADJ, jucătorul stă o etapă.

PETROFAC ȚICLENI – ȘTIINȚA HUREZANI 3-1 (2-0; 2-1) d.p.

Au marcat: Segîrceanu (min. 38 și min. 42), Burlacu (min. 112)/Zgondea (min. 65)

Petrofac Țicleni: Ghebaur – Marin, Codarcea (Părăluță min. 60), Amzucu, Mocanu, Stamatescu V., Murdărea, Segîrceanu (Pîrvuțoiu min. 120), Popescu A., Anghel, Burlacu;

Știința Hurezani. Novabilschi E. – Dediu, Becheru, Stamatoiu, Ghiozdan I., Popescu Ghe. (Popescu B. min. 98), Țîru (Zgondea min. 46), Dincă, Novabilschi A., Uleanu;

Cartonașe galbene: Ghebaur, Mocanu, Murdărea (2)/Popescu Ghe., Novabilschi A., Stamatoiu, Dincă, Uleanu, Ghiozdan V. (2);

Cartonașe roșii: Murdărea (min. 121)/ Ghiozdan V. (min. 118)

Au arbitrat: Țuțurigă Ion – Glăvan Nelu și Banciulea Narcis;

Arbitru de rezervă: Cioancaș Cristian;

Observator: Săvulea Ion.

MINERUL II MĂTĂSARI – INTERNAȚIONAL BĂLEȘTI 1-3 (0-1)

Au marcat: Homea R. (min. 82)/ Șitoianu (min. 38), Clenciu (min. 71), Vasilică C. (min. 90+2)

Minerul II Mătăsari: Pîrjol – Teodorescu, Radu (Bartic min. 90+1), Roman, Popescu (Marcu min. 74), Iovița, Purcel D., Niță, Gîrdu D., Eremia, Homea (Cuțitoiu M. min. 83); Antr.: Oprița Dănuț;

Internațional Bălești: Morma – Clenciu, Iovan, Dăianu, Drăgoi (Gioagă min. 64), Frățilescu (Stănescu min. 81), Chiriac (Munteanu min. 58), Vasilică C., Negrea, Amariei, Șitoianu; Antr.: Dumitru Vasilică;

Cartonașe galbene: Gîrdu D./Iovan și Negrea;

Au arbitrat: Trocan Alin – Constantinescu David și Buzner Nicușor;

Arbitru de rezervă: Pădureanu Eugen;

Observator: Semen Constantin.