Înfrângere la Cluj

Pandurii Targu Jiu a suferit o infrangere in ultimul meci disputat in acest sezon. Echipa lui Adrian Bogoi a fost invinsa, in deplasare, de Universitatea Cluj, scor 2-0.

Goga a deschis scorul în minutul 10, după o combinaţie frumoasă a ardelenilor. Gavra a fost aproape de a majora diferenţa, dar a luat la ţintă transversala. Căpitanul clujenilor a lovit din nou în minutul 58, când a ridiculizat defensiva adversă. Fostul pandur Pîrvulescu putea să facă 3-0, dar şutul său a fost deviat de portar în bară.

Gorjenii au terminat partida în inferioritate numerică, Nicolae Cotolan fiind eliminat după un atac cu talpa asupra lui Taub. Cu această victorie, Universitatea Cluj s-a calificat la barajul pentru promovare în detrimentul Petrolului din Ploieşti. Cu 44 de puncte strânse după cele 38 de meciuri din liga secundă, Pandurii a terminat campionatul deasupra liniei, pe locul 15. Brăila, Baloteşti, ACS Timişoara, Bacău şi Energeticianul au retrogradat, iar Chindia Târgovişte şi Academica Clinceni au promovat în prima divizie.