Înfrângere categorică pentru echipa de baschet

CSM Târgu Jiu a bifat un nou eșec în Liga Națională de Baschet Masculin. Gorjenii au fost învinși pe terenul campioanei U-BT Cluj Napoca, scor 92-62.

Fără Shamiel Stevenson, accidentat înaintea jocului, și Michael Creamer, pus pe liber de conducerea clubului, oaspeții nu au ținut ritmul decât o repriză. La pauză, ardelenii aveau un avantaj de 9 puncte (43-34), dar diferența s-a mărit în partea a doua a confruntării. La CSM a debutat pivotul grec Thomas Kottas. La primul său meci în alb-albastru, elenul a reușit, în aproape 30 de minute, 13 puncte și 12 recuperări. Pe de altă parte, cel mai bun marcator al formației vizitatoare a fost Dylan Frye, cu 17 puncte.
A fost a cincea înfrângere consecutivă pentru elevii lui Porter Troupe, care revin “acasă” pe 26 noiembrie, împotriva formației FC Argeș Pitești. (foto: u-bt.ro)