Gilortul, victorie importantă la Turceni

Gilortul Targu Carbunesti s-a impus in primul derbi din aceasta primavara. Formatia pregatita de Octavian Iordache a castigat pe terenul liderului Stiinta Turceni, scor 0-2. Meciul a fost transmis in direct de Accent TV.

Oaspeţii au punctat după 17 minute, prin fostul pandur Alex Avrămescu. Căpitanul Gilortului a înscris după o lovitură liberă de pe partea dreaptă a terenului. Vizitatorii au dat lovitură în minutele de prelungire ale partidei prin Meliţă, care a fost găsit de o pasă filtrantă a aceluiaşi Avrămescu.

Gilortul s-a apropiat astfel la trei puncte de echipa lui Viorel Cojocaru. Victoria Cărbuneştiului a favorizat-o pe Vulturii Fărcăşeşti, formaţia lui Robert Vlăduţoiu fiind acum lider solitar, cu 41 de puncte, trei peste Turceni. Tot în această rundă, Petrolul Bustuchin s-a împiedicat acasă de Parângul Bumbeşti Jiu, scor 2-2.