Gilortul merge mai departe în Cupa României

Gorjenii de la Gilortul Targu- Carbunesti au debutat cu dreptul in noul sezon. Formatia antrenata de Mihai Dinu s-a impus in primul tur din Cupa Romaniei.

Victima Gilortului a fost echipa mehedințeană Viitorul Șimian. Oaspeții au câștigat partida de pe Stadionul Municipal din Severin cu 3-1. Bogdan Dănăricu, dintr-un penalty scos de Dragoș Săulescu, și Gabriel Viespe au punctat în prima repriză. Jocul s-a animat pe final, când amfitrionii au redus din handicap tot de la punctul cu var. A marcat Relu Țurai. Totuși, ultima reușită a partidei i-a aparținut lui Cristian Stegaru, care a punctat în minutele de prelungire.

În acest tur au participat 82 de echipe, 34 de cluburi calificate din faza pe județ şi 48 din Liga 3, rezultând astfel 41 de partide stabilite de FRF pe criteriu geografic.

Viitorul Șimian – Gilortul 1-3 (0-2)
Stadion: Municipal (Drobeta Turnu-Severin)
Au marcat: Relu Țurai (80’ – penalty)/Bogdan Dănăricu (29’ – penalty), Gabriel Viespe (41’), Cristian Stegaru (90’+2).
Viitorul: Ciuta – Moroșanu (46’ Orleanu), Țurai, Schintee (cpt, 46’ Vasilică), Luică – Țuculanu, Toader (46’ Tărăbic), Lătea, Sărăcin – Mișea (67’ Crăiașu), Njopgang (67’ Crăc). Rezerve neutilizate: Popescu, Oană, Amza, Clement. Antrenor: Costinel Vasilică.
Gilortul: Voinea – Cuțitoiu, Dolcescu (cpt), Gheorghe (82’ Safta), Almăjanu – Oprișa, Stegaru – Săulescu, Dănăricu (73’ Ioana), Viespe (78’ Stăniloiu) – Gîlcescu. Antrenor: Mihai Dinu.
Arbitri: Marius-Daniel Bădoiu, Marian-Cristinel Barbu și Daniela Constantinescu (toți din Craiova).
Observator FRF: Marian Cătănescu.