Gilortul, drum liber spre baraj

Gilortul Targu Carbunesti este tot mai aproape de titlul judetean dupa ce s-a impus, duminica, in derbiul cu Farcasesti. Trupa lui Tavi Iordache a trecut de vulturi cu 2-0 si se mentine lider in Liga a IV-a.

Partida-vedetă a rundei s-a desfăşurat, duminică, la Rovinari şi a fost transmisă în direct la Accent Tv. Meciul a avut de toate: suporteri înfocaţi, goluri spectaculoase, ratări uriaşe, dar şi eliminări.

Scorul a fost deschis în minutul 10 de către atacantul oaspeţilor, Andrei Meliţă.
Trupa din Fărcăşeşti a lovit de două ori bara, iar la lovitură liberă executată de fostul pandur Boby Trofin, în minutul 23, vulturii au cerut şi un penalty.

Gilortul a suferit o lovitură în minutul 25, când căpitanul Alex Avrămescu a fost eliminat de centralul doljean Alina Peşu după al doilea galben încasat. Echilibrul numeric a fost restabilit în minutul 49, când decarul Costi Roncea a văzut al doilea galben după o intrare imprudentă. În minutul 54, Meliţă a reuşit dubla după o execuţie superbă, iar Gilortul nu a mai scăpat victoria.

Trupa pregătită de Tavi Iordache a acumulat 60 de puncte şi are un avans de două puncte faţă de Ştiinţa Turceni şi trei faţă de Petrolul Bustuchin. Vulturii au coborât pe patru, cu 56 de puncte. În Liga a IV-a se mai joacă cinci runde.