Garcea a luat aurul la Sofia

Sportivul gorjean Adrian Garcea aduna medalii nationale si internationale. Atletul de la CS Pandurii si-a trecut, sambata, in palmares titlul de de campion balcanic de juniori, la proba de 1.500 metri. Competitia s-a desfasurat in Bulgaria, la Sofia.
Garcea este pregătit de antrenorul emerit Ion Bură. O altă gorjeancă formată la Târgu Jiu, de acelaşi antrenor, Adina Ionela Amzucu, a cucerit argintul la săritura în înălţime (1,76 m).

“Aştept cu nerăbdare Campionatul Balcanic de Seniori din 17 septembrie, la Istanbul, unde voi alerga 3000 de metri şi am ca obiectiv doborârea recordului european de juniori. Mulţumim celor care sunt alături de noi şi ne susţin”, a spus Adrian Garcea

România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 7 de aur, 3 de argint şi 2 de bronz. În clasamentul general pe medalii, Croaţia s-a aflat pe locul al doilea, iar Bulgaria a terminat pe trei.