Gafele Pandurilor, decisive în eșecul cu Petrolul

Pandurii Targu Jiu a fost invinsa duminica la revenirea in meciurile oficiale. Gorjenii au pierdut jocul disputat, pe teren propriu, cu Petrolul Ploiesti, dupa doua gafe impardonabile ale apararii si un penalti ratat.

Vizitatorii au deschis scorul în minutul 15 prin Sebastian Ghinga, după ce Mihai Cotolan a scăpat inexplicabil mingea trimisă de Ţigănaşu din lovitură liberă. Susţinuţi de o galerie impresionantă, găzarii s-au desprins la 0-2, după reuşita lui Puşcaş, venită după o nesincronizare a defensivei noastre.

Cu câteva momente înainte de pauză, gazdele au primit o gură de oxigen după eliminarea lui Chindriş, care a văzut ,,roşu” direct la o intrare asupra lui Raiciu.

Cu un om în plus, pandurii puteau reveni în meci în minutul 53, după un fault în careu al lui Kozoronis asupra la Tudor, dar Blejdea a irosit, cu seninătate, lovitura de pedeapsă.

Adrian Bogoi, antrenor Pandurii Târgu Jiu

Antrenorul oaspeţilor, Mugurel Cornăţeanu, a admis că Petrolul şi-a făcut singură meciul greu după eliminarea lui Chindriş, iar penaltiul ratat de Blejdea ar fi putut relansa jocul.