Dubla lui Bebeto Lupuleț a adus un punct pentru gorjeni

Pandurii Targu Jiu a reusit doar o remiza in runda cu numarul 7 din Liga 3. Trupa pregatita de Calin Cojocaru a terminat la egalitate partida de la Severin, cu Viitorul Simian.

Gorjenii au revenit de la 2-0 pentru a scoate un punct. Pe o vreme neprietenoasă, gazdele de la Șimian au avut inițiativa și au condus la pauză. Primul gol a venit în minutul 24, de la Bahanag Song, care a punctat după un corner. (30.54) Tot mehedințenii au înscris și în a doua repriză. Fabio Trip a marcat în minutul 51. (7.35). Elevii lui Călin Cojocaru au revenit în joc grație unei duble a lui Bebeto Lupuleț. Atacantul a înscris prima dată în minutul 66, după o pasă filtrantă (22.30). Peste alte câteva secvențe, a adus egalarea după o frumoasă acțiune personală (30.10).

Din păcate pentru panduri, principala contracandidată la promovare din serie, CSM Reşiţa, a obţinut un succes dramatic cu Voința Lupac, și s-a distanțat la 4 puncte în clasament. În aceeași rundă, Viitorul Târgu Jiu 2 a reuşit să o învingă pe Progresul Ezeriş, 2-1. Cealaltă formație din judeţ, Gilortul Târgu Cărbuneşti, a fost învinsă de Jiul Petroşani, scor 1-0.