CSM Târgu Jiu, învinsă de Athletic

CSM Targu Jiu a suferit un nou esec in Liga Nationala, de data aceasta pe teren propriu. Baschetbalistii nostri au fost invinsi de ABC Athletic Constanta, scor 57 : 66.

Gazdele au jucat mai bine în sfertul de debut, au intrat la cabine cu trei puncte avantaj, dar au cedat iniţiativa în partea secundă a meciului, când ofensiva nu a mai funcţionat. Cel mai bun jucător al amfitrionilor a fost Ioan Alin Borşa, cel care a părăsit accidentat terenul, în ultimul sfert, cu o problemă musculară. Fosta extremă de la Târgu Mureş a bifat 15 puncte. În schimb, din tabăra oaspeţilor s-a remarcat Georgian Păun, care a reuşit 20 de puncte.

La finalul meciului, Claudiu Alionescu, antrenorul principal de la CSM, a admis că ratările echipei sale au cântărit decisiv. Este al doilea joc când baschetbaliştii gorjeni au probleme mari pe faza ofensivă.