CSM Târgu Jiu, fără victorie la Timișoara

CSM Targu Jiu s-a intors fara succes de la turneul disputat la Timisoara. Trupa gorjeana a fost invinsa, marti, de CSM Galati, scor 81-76.
Baschetbaliștii lui Claudiu Alionescu au pierdut şi cel de al doilea meci din cadrul Turneului 8. În afara minutelor de debut, gălățenii s-au aflat permanent la conducerea partidei. Formația adversă a câștigat primele trei sferturi. Cu șase secunde înainte de finalul jocului, gorjenii s-au apropiat la trei puncte de oponenți, dar nu au putut forța egalarea. Cel mai bun jucător al formației noastre a fost americanul Darien McClain. Coordonatorul de joc al echipei din Târgu Jiu a înscris 25 de puncte, a avut 3 recuperări şi 3 pase decisive. Pivotul sârb Stefan Andrejevic a izbutit un double-double cu 15 puncte, 10 recuperări.
Următorul turneu pentru baschetbaliști se dispută în perioada 27-28 martie, la Cluj Napoca. CSM Târgu Jiu va juca în cadrul turneului din Ardeal, cu Steaua Bucureşti, dar şi cu echipa gazdă, U BT Cluj Napoca.