CSM Târgu Jiu a urcat pe 8

Victorie importantă pentru echipa de handbal CSM Târgu Jiu. Gorjencele au trecut pe teren propriu de Măgura Cisnădie, 25-23, într-un meci contând pentru etapa a 21-a a Ligii Florilor.

Gazdele au controlat prima repriză pe care au terminat-o cu trei puncte în avantaj, 14-11. Situația s-a complicat după pauză, odată cu eliminarea Florenței Ilie. Extrema CSM-ului, care marcase 5 goluri până atunci, a fost eliminată pentru o intrare prea energică. A explicat după meci că acest lucru s-a întâmplat din cauza dorinței prea mari de victorie.

Florența Ilie, CSM Târgu Jiu

Helena Paulo Gilda Simao a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor cu 9 goluri, iar Ekaterina Dzhukeva a fost magistrală între buturi, cu 18 intervenții. Victoria o duce pe CSM Târgu Jiu pe locul 8, cu 24 de puncte. Antrenorul Liviu Andrieș a vorbit despre importanța succesului.

Liviu Andrieș, antrenor CSM Târgu Jiu

Liga Florilor va intra din nou în pauză pentru o nouă acțiune a echipei naționale. CSM Târgu Jiu va juca etapa viitoare, pe 27 aprilie, în deplasare, cu Rapid București.

CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dzhukeva(18 intervenții), Andreea Chetraru, Elena Marica Bercu– Bianca Ștefania Chiriță, Oana Maria Bucă, Helena Paulo Simao Gilda 9g, Alexandra Maria Frățilescu Gavrilă 1g, Andreea Mihart, Mirabela Coteț, Andreea Chiricuță 5g, Laura Moldovan 4g, Ana Maria Lopătaru, Florența Ilie 5g, Iuliia Andriichuk, Ana Cătălina Ciolan 1g, Sabine Klimek. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache. Antrenor cu portarii: Grigore Albici. Maseur: Petre Tocaru.